PCJ0G151MCL1GS
Nichicon
Product No:
PCJ0G151MCL1GS
Description:
CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 4 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 2.61 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 150 µF