PCJ0G152MCL1GS
Nichicon
Product No:
PCJ0G152MCL1GS
Description:
CAP ALUM POLY 1500UF 20% 4V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 4 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 5.5 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1500 µF