PCN2-S12-D12-S
CUI Inc.
Product No:
PCN2-S12-D12-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
In Stock : 38
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Isolation 1 kV
Approval Agency EN
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.6mm x 7.2mm x 10.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 83mA, 83mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 10.8V
Series PCN2-S (2W)
Power (Watts) 2 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-SIP Module, 5 Leads
Efficiency 82%