PCT10/16DM
Nemco
Product No:
PCT10/16DM
Description:
CAP TANT 10UF 20% 16V 2917
In Stock : 1231
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) 0.114" (2.90mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Mfr Nemco
Capacitance 10 µF