PCT220/6HM
Nemco
Product No:
PCT220/6HM
Description:
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2917
In Stock : 3736
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code H
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 400mOhm @ 100kHz
Mfr Nemco
Capacitance 220 µF