PCT68/10DM
Nemco
Product No:
PCT68/10DM
Description:
CAP TANT 68UF 20% 10V 2917
In Stock : 20085
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) 0.114" (2.90mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm @ 100kHz
Mfr Nemco
Capacitance 68 µF