PCT68/25HM
Nemco
Product No:
PCT68/25HM
Manufacturer:
Nemco
Description:
CAP TANT 68UF 20% 25V 2917
In Stock : 235
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code H
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm @ 100kHz
Ratings -
Series PCT
Type Molded
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Mfr Nemco
Capacitance 68 µF