PCV1J220MCL1GS
Nichicon
Product No:
PCV1J220MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 22UF 20% 63V SMD
In Stock : 2958
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 56mOhm
Ratings -
Series PCV
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 1.4 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 22 µF