PCV1V820MCL7GS
Nichicon
Product No:
PCV1V820MCL7GS
Description:
CAP ALUM POLY 82UF 20% 35V SMD
In Stock : 1145
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 24mOhm
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 3.6 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 82 µF