PCW1J-B24-CAB502
Bourns Inc.
Product No:
PCW1J-B24-CAB502
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
POT 5K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread M9 x 0.75
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.945" (24.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient ±1000ppm/°C
Product Status Obsolete
Rotation 300°
Series PC-Slimline
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 5k
Size - Body Rectangular - 0.920" x 0.874" Face (23.37mm x 22.20mm)