PCW1J-C24-CEB103L
Bourns Inc.
Product No:
PCW1J-C24-CEB103L
Description:
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Bushing Thread M9 x 0.75
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.750" (19.05mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient ±1000ppm/°C
Series PC-Slimline
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 10k
Size - Body Square - 0.874" x 0.874" Face (22.20mm x 22.20mm)