Home / Microprocessors / PCX7447AVGH1167NB
minImg
PCX7447AVGH1167NB
Microchip Technology
Product No:
PCX7447AVGH1167NB
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
360-HiTCE-CBGA (25x25)
Description:
IC MPU POWERPC 1.167GHZ 360CBGA
User Guide
Display & Interface Controllers -
Core Processor PowerPC
Speed 1.167GHZ
Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ)
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 360-HiTCE-CBGA (25x25)
Series -
Package / Case 360-BCBGA
Additional Interfaces -
Ethernet -
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Mfr Microchip Technology
RAM Controllers -
Voltage - I/O 1.1V, 1.3V