PD0100WE16236BJ1
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
PD0100WE16236BJ1
Description:
CAP CER 1600PF 11KV R85 DISK
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) 1.614" (41.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 11000V (11kV)
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 3.937" Dia (100.00mm)
Temperature Coefficient R85
Product Status Active
Ratings -
Series P
Package / Case Disk, Metal Fitting - Threaded
Thickness (Max) -
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1600 pF