PD0140BJ16136BG1
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
PD0140BJ16136BG1
Description:
CAP CER 160PF 15KV R16 DISK
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) 1.614" (41.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 15000V (15kV)
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 5.512" Dia (140.00mm)
Temperature Coefficient R16
Product Status Active
Ratings -
Series P
Package / Case Disk, Metal Fitting - Threaded
Thickness (Max) -
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 160 pF