PDA241-SRT00-503B0
Bourns Inc.
Product No:
PDA241-SRT00-503B0
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
POT 50K OHM 1/2W CARBON LINEAR
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Knurled and Slotted
Tolerance ±15%
Built in Switch None
Actuator Length 0.748" (19.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Rotation 300°
Series Pro Audio PDA24
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 50k
Size - Body Round - 0.953" Dia (24.20mm)