PDA241-SRT01-103A2
Bourns Inc.
Product No:
PDA241-SRT01-103A2
Description:
POT 10K OHM 1/4W CARBON LOG
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Knurled and Slotted
Tolerance ±15%
Built in Switch None
Actuator Length 0.748" (19.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Series Pro Audio PDA24
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 10k
Size - Body Round - 0.953" Dia (24.20mm)