PDB12-H2201-104BF
Bourns Inc.
Product No:
PDB12-H2201-104BF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
POT 100K OHM 0.08W CARBON LINEAR
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread -
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch Detent
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series PDB12
Power (Watts) 0.08W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 100k
Size - Body Rectangular - 0.504" x 0.488" Face (12.80mm x 12.40mm)