PDB181-GTR04-254A2
Bourns Inc.
Product No:
PDB181-GTR04-254A2
Description:
POT 250K OHM 1/10W CARBON LOG
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 1.083" (27.50mm)
Rotation 300°
Series Pro Audio PDB181-GTR
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 250k
Size - Body Round - 0.669" Dia (17.00mm)