PDB181-K220K-103B
Bourns Inc.
Product No:
PDB181-K220K-103B
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR
In Stock : 152
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins
Actuator Type Knurled and Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch Detent
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series Pro Audio PDB18
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 10k
Size - Body Round - 0.669" Dia (17.00mm)