PDB182-GTR01-254A2
Bourns Inc.
Product No:
PDB182-GTR01-254A2
Description:
POT 250K OHM 0.06W CARBON LOG
User Guide
Number of Gangs 2
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Knurled and Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.748" (19.00mm)
Rotation 300°
Series Pro Audio PDB181-GTR
Power (Watts) 0.06W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 250k
Size - Body Round - 0.669" Dia (17.00mm)