PDB183-GTR11-253A2
Bourns Inc.
Product No:
PDB183-GTR11-253A2
Description:
POT 25K OHM 1/10W CARBON LOG
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread -
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Knurled and Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch Push-Pull, DPDT
Actuator Length 0.748" (19.00mm)
Rotation 300°
Series Pro Audio PDB183-GTR
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 25k
Size - Body Round - 0.669" Dia (17.00mm)