PDB185-GTR01-254A2
Bourns Inc.
Product No:
PDB185-GTR01-254A2
Description:
POT 250K OHM 1/20W CARBON LOG
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Knurled and Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch Push-Push, DPDT
Actuator Length 0.748" (19.00mm)
Rotation 300°
Series Pro Audio PDB185-GTR
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 250k
Size - Body Rectangular - 0.862" x 0.591" Face (21.90mm x 15.00mm)