PDB185-GTR32-504A2
Bourns Inc.
Product No:
PDB185-GTR32-504A2
Description:
POT 500K OHM 1/20W CARBON LOG
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch Push-Push, DPDT
Actuator Length 1.083" (27.50mm)
Rotation 300°
Series Pro Audio PDB185-GTR
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 500k
Size - Body Rectangular - 0.862" x 0.591" Face (21.90mm x 15.00mm)