PDB241-GTR01-504A2
Bourns Inc.
Product No:
PDB241-GTR01-504A2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG
In Stock : 395
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Knurled and Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.748" (19.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series Pro Audio PDB241-GTR
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 500k
Size - Body Round - 0.945" Dia (24.00mm)