PDL09-12S12M
P-DUKE Technology, Inc.
Product No:
PDL09-12S12M
Description:
DC DC CONVERTER 12V 9W
User Guide
Voltage - Input (Max) 18V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 750mA
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case 12-SIP Module, 10 Leads
Efficiency 88%
Mfr P-DUKE Technology, Inc.
Features Remote On/Off, Standby Output
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.83" L x 0.38" W x 0.44" H (21.0mm x 9.6mm x 11.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series PDL09 (9W)
Power (Watts) 9 W