PDQE10-Q24-D5-U
CUI Inc.
Product No:
PDQE10-Q24-D5-U
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC/DC CONVERTER +/-5V 10W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.17" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1A, 1A
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 9V
Series PDQE10 (10W)
Power (Watts) 10W
Type Enclosed
Efficiency 83%