PDUMNV30HV2
Tripp Lite
Product No:
PDUMNV30HV2
Manufacturer:
Tripp Lite
Description:
PDU MONITORED 208V 240V 30A C13
User Guide
Connector - AC Output IEC 320-C13 (30), C19 (6)
Housing Material Metal
Approval Agency NOM, UL
Current - Max 30A
Mounting Type Rack, Vertical
Product Status Obsolete
Series -
Type PDU (Power Distribution Unit)
Overload Protection Circuit Breaker(s)
AC Outlets 42
Cord Length 10' (3.05m)
Energy -
Region Utilized North America
Connector - AC Input NEMA L6-30P
Mfr Tripp Lite
Features Load Meter
Package Bulk
Media Lines Protected -
Voltage - Input 208V, 240V