Home / Fixed Inductors / PE-0201CC390JTT
minImg
PE-0201CC390JTT
Pulse Electronics
Product No:
PE-0201CC390JTT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Package:
0201 (0603 Metric)
Description:
FIXED IND 39NH 100MA 1.72OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 4 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 100 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0201 (0603 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.72Ohm Max
Inductance 39 nH
Series 0201CC
Type Multilayer
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Frequency - Self Resonant 1.5GHz