Home / Fixed Inductors / PE-0402CC820JTT
minImg
PE-0402CC820JTT
Pulse Electronics
Product No:
PE-0402CC820JTT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
FIXED IND 82NH 150MA 1.3 OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 150 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.3Ohm Max
Inductance 82 nH
Series 0402CC
Type Multilayer
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 600MHz