Home / Fixed Inductors / PE-0603CD4N3KTT
minImg
PE-0603CD4N3KTT
Pulse Electronics
Product No:
PE-0603CD4N3KTT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 4.3NH 700MA 102MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Q @ Freq 20 @ 250MHz
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 700 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.24mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 102mOhm Max
Inductance 4.3 nH
Series 0603CD
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 6GHz