Home / Fixed Inductors / PE-1008CD120JTT
minImg
PE-1008CD120JTT
Pulse Electronics
Product No:
PE-1008CD120JTT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 12NH 1A 90 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz
Q @ Freq 50 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.090" (2.29mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 1 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 90mOhm Max
Inductance 12 nH
Series 1008CD
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 3.3GHz