Home / Fixed Inductors / PE-1008CM121KTT
minImg
PE-1008CM121KTT
Pulse Electronics
Product No:
PE-1008CM121KTT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 120NH 650MA 220MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Q @ Freq 60 @ 350MHz
Height - Seated (Max) 0.090" (2.29mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 650 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 220mOhm Max
Inductance 120 nH
Series 1008CM
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 825MHz