Home / Fixed Inductors / PE-1206CD821KTT
minImg
PE-1206CD821KTT
Pulse Electronics
Product No:
PE-1206CD821KTT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
FIXED IND 820NH 400MA 1.82OHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 35 MHz
Q @ Freq 45 @ 150MHz
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 400 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.140" L x 0.085" W (3.56mm x 2.16mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 1206 (3216 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.82Ohm Max
Inductance 820 nH
Series 1206CD
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Frequency - Self Resonant 420MHz