PEAD310-12
TT Electronics/Power Partners Inc.
Product No:
PEAD310-12
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 250W
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 60°C
Polarization -
Input Type Cord (Sold Separately)
Applications ITE (Commercial)
Form Desktop (Class I)
Output Connector Rectangular, 6 Position
Approval Agency CB, CCC, CE, cULus, FCC, TUV
Input Connector IEC 320-C14
Size / Dimension 7.80" L x 4.00" W x 2.00" H (198.1mm x 101.6mm x 50.8mm)
Product Status Active
Weight -
Current - Output (Max) 20.83A
Series PEAD310 (310W)
Power (Watts) 250 W
No Load Power Consumption 500mW
Region Utilized International
Cord Length 47" (1.20m)
Efficiency Level VI
Voltage - Output 12V
Standard Number 60950-1
Mfr TT Electronics/Power Partners Inc.
Package Bag
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC