PEC26SAEN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PEC26SAEN
Description:
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 26
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.520" (13.21mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.850" (21.59mm)