PEM2-S5-S12-D
CUI Inc.
Product No:
PEM2-S5-S12-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 12V 2W
In Stock : 41
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 5.5V
Product Status Active
Current - Output (Max) 167mA
Voltage - Input (Min) 4.5V
Package / Case 14-DIP Module, 6 Leads
Efficiency 84%
Mfr CUI Inc.
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.79" L x 0.39" W x 0.32" H (20.1mm x 9.9mm x 8.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series PEM2-D (2W)
Power (Watts) 2 W