Home / TVS Diodes / PESD2CANFD24U-UX
minImg
PESD2CANFD24U-UX
Nexperia USA Inc.
Product No:
PESD2CANFD24U-UX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
SC-70 (SOT323)
Description:
TVS DIODE 24VWM 43VC SC70
In Stock : 14203
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 2
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TA)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.9A (8/20µs)
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency 3.5pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 25.5V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse -
Product Status Active
Supplier Device Package SC-70 (SOT323)
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 43V
Package / Case SC-70, SOT-323
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V (Max)