PF-MB1-150
Bourns Inc.
Product No:
PF-MB1-150
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FUSE BOLT MNT 240VAC 150VDC 150A
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 15100
Applications Semiconductors
Response Time -
DC Cold Resistance 0.00049 Ohms
Approval Agency cURus, UL
Current Rating (Amps) 150A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 160kA AC, 50kA DC
Mounting Type Bolt Mount
Size / Dimension 0.685" Dia x 1.053" L (17.40mm x 26.75mm)
Product Status Active
Series POWrFuse™ PF-M
Voltage Rating - DC 150 VDC
Package / Case Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Voltage Rating - AC 240 VAC