PF0465.563NLT
Pulse Electronics
Product No:
PF0465.563NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
FIXED IND 56UH 850MA 195MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 850mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 850 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 195mOhm Max
Inductance 56 µH
Series PF0465NL
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 13MHz