PF0560.252NL
Pulse Electronics
Product No:
PF0560.252NL
Description:
FIXED IND 2.5UH 6.1A 10.5MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 7.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 6.1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 10.5mOhm Max
Inductance 2.5 µH
Series PF0560NL
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 40MHz