PF0601.123NLT
Pulse Electronics
Product No:
PF0601.123NLT
Description:
FIXED IND 12UH 1A 140 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Current - Saturation (Isat) 1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.272" L x 0.256" W (6.90mm x 6.50mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Inductance 12 µH
Series PF0601NL
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 30MHz