PF1J222MNN1832
Chinsan (Elite)
Product No:
PF1J222MNN1832
Manufacturer:
Chinsan (Elite)
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RAD TH
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.6 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series PF
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.808 A @ 100 kHz
Mfr Chinsan (Elite)
Capacitance 2200 µF