PF2W6R8MP51020
Chinsan (Elite)
Product No:
PF2W6R8MP51020
Manufacturer:
Chinsan (Elite)
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 450V RAD TH
In Stock : 790
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 40 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series PF
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 280 mA @ 100 kHz
Mfr Chinsan (Elite)
Capacitance 6.8 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 26.61 Ohms