PFE1000F-12/T
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
PFE1000F-12/T
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 1000W
User Guide
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 60A
Line Regulation 48mV
Package / Case 21-DIP Module
Efficiency 84%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Remote On/Off, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, cULus
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 6.30" L x 3.94" W x 0.53" H (160.0mm x 100.0mm x 13.4mm)
Weight 1.1 lbs (499 g)
Number of Outputs 1
Series PFE1000F (1000W)
Power (Watts) 1000 W
Type Enclosed
Standard Number 60950-1
Load Regulation 48mV