PFE300S-48
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
PFE300S-48
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 300W
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 6.3A
Line Regulation 96mV
Package / Case 11-DIP Module, Full Brick
Efficiency 86%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, cULus
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Weight 0.551 lb (249.93 g)
Number of Outputs 1
Series PFE300S (300W)
Power (Watts) 300 W
Type Enclosed
Standard Number 60950-1
Load Regulation 96mV