PFE500SA-12/T
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
PFE500SA-12/T
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 396W
Product Status Active
Current - Output (Max) 33A
Line Regulation 48mV
Package / Case 11-DIP Module, Full Brick
Efficiency 86%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Remote On/Off, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, CSA, UL
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Weight 0.441 lb (200.03 g)
Number of Outputs 1
Series PFE500SA (500W)
Power (Watts) 396 W
Type Enclosed
Standard Number 60950-1; 62368-1
Load Regulation 48mV