PFG.2B.302.CLLD72
LEMO
Product No:
PFG.2B.302.CLLD72
Description:
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 59.0µin (1.50µm)
Current Rating (Amps) 25A
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 302
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C