PFG.2B.308.CLLD52
LEMO
Product No:
PFG.2B.308.CLLD52
Description:
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 59.0µin (1.50µm)
Current Rating (Amps) 10A
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 308
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C