PFRT.014.250.U
SCHURTER Inc.
Product No:
PFRT.014.250.U
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 60V 140MA RADIAL
User Guide
Operating Temperature -45°C ~ 85°C
Voltage - Max 60V (250V Int)
Current - Hold (Ih) (Max) 140 mA
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Approval Agency CSA, TUV, UL
Current - Max 3 A
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 12 Ohms
Series PFRT
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 3.5 Ohms