PG6-K20-HHE6
NMB Technologies Corporation
Product No:
PG6-K20-HHE6
Description:
SM 6MM DIAMETER PM STEP MOTOR 1:
User Guide
Operating Temperature -
Diameter - Shaft 0.059" (1.50mm)
Rotor Inertia -
Termination Style Through Hole
Approval Agency -
Voltage - Rated 3VDC
Coil Resistance 20 Ohms
Size / Dimension Round - 0.236" Dia (6.00mm)
Product Status Active
Mounting Hole Spacing -
NEMA Frame Size 6
Length - Shaft and Bearing 0.236" (6.00mm)